21 Ağustos 2014 Perşembe
Celal TOPRAK Damlaya damlaya göl oluyor bu bilinci artırmak gerekiyor

KENT VE YAŞAM
+ Büyüt | + Küçült

''İŞ''te kadın-erkek eşitliği

İş dünyasının liderleri işte kadın-erkek eşitliği için el ele verdi. Toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikle mücadele vermek için Dünya Ekonomik Forumu (DEF) çatısı altında oluşturulan görev grubunda yer alan ve Türkiye’de ekonomik alandaki cinsiyet uçurumunu en aza indirmek üzere harekete geçen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesinde ‘İşte Eşitlik Platformu’ kuruldu.

İş dünyasının önde gelen isimlerinden Güler Sabancı ve Ferit Şahenk’in eş başkanlığını yürüteceği platform, iş hayatında erkekler lehine olan hakim durumun, kadınların da iş hayatına giderek daha çok dahil olmaları yönünde değişmesi, karar mekanizmalarında kadınların da etkin hale gelmesi, fırsat ve kaynaklardan eşit yararlanması amacıyla çalışmalarına başladı. ‘İşte Eşitlik Platformu’, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in katıldığı bir toplantıyla tanıtıldı. 3 yıl sürecek projede hedef; Türk iş dünyasında kadınların işgücüne katılımlarını artırmak ve ülkemizin ekonomik katılım ve fırsatlar alanındaki cinsiyet uçurumunu yüzde 10’a kadar azaltmak.

Türkiye’de kadınların ekonomiye katılımı sürecinde cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla kurulan ‘İşte Eşitlik Platformu’ çalışmalarına başladı. Platform, kamu, özel sektör, STK’lar, akademisyenler, medya ve DEF işbirliğini kapsayan çok paydaşlı bir yapıdan oluşuyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in himayesinde, Dünya Ekonomik Forumu işbirliğinde ve özel sektör temsilcilerinin liderliğinde hayata geçen ‘İşte Eşitlik Platformu’nun tanıtım toplantısı İstanbul’da gerçekleşti. Platformun kuruluş amacı ve hedeflerinin paylaşıldığı basın toplantısına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ev sahipliği yaparken, toplantıya platforma üye olarak ‘Türkiye İşte Eşitlik Bildirgesi’ne imza atan özel sektör kuruluşları üst düzey temsilcileri de katıldı.

Fatma Şahin: “Bu Platform ile rekabet ‘kadınlar için” ilk kez işbirliğine, güç birliğine dönüştü”

Basın lansmanında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin: “Bu Platform ile rekabet ‘kadınlar için” ilk kez işbirliğine, güç birliğine dönüştü. Kadınlar için işbirliği, güç birliği söze, taahhüte/taahütnameye dönüştü. Bugün İstanbul’da kamunun, özel sektörün ve sivil toplumun en önemli temsilcileri ile attığımız bu adım, Anadolu’nun katkıları ile daha da güçlenecektir. Kadınlara iş yaşamında fırsat eşitliği, kariyer eşitliği, ücret eşitliği için imkanların sağlanması, ekonomik ve toplumsal kalkınmada kelebek etkisi sağlayacaktır. İş ve aile yaşamını kolaylaştırıcı/dengeleyici tedbirler, kadınların iş yaşamında kalma süresini artıracaktır. Böylece kadınların ekonomik kalkınmaya katkısı da artacaktır. Kadınların gücü Türkiye’nin gücüne yansıyacaktır. Kadınlar olmadan ekonomik kalkınma, kadınlar olmadan ekonomik büyüme olmaz” dedi.

Güler Sabancı: “Yarın her alanda daha iyi bir Türkiye’ye uyanmak istiyorsak ülke olarak iş hayatında kadın-erkek farkını kapatmak, kadın istihdamını daha da artırmak zorundayız”

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, İşte Eşitlik Platformu basın lansmanında yaptığı konuşmasında: “Yarın her alanda daha iyi bir Türkiye’ye uyanmak istiyorsak ülke olarak iş hayatında kadın-erkek farkını kapatmak, kadın istihdamını daha da artırmak zorundayız.  Bu sadece sayı olarak değil, kadınlara sağlanan çalışma ortamı, kariyer fırsatları ve tanınan haklarda da bu farkın ortadan kaldırılması gerekir. Bu bağlamda “İşte Eşitlik Platformu” iyi bir başlangıç olacaktır.  Bu amaca ulaşabilmek için herkes elini taşın altına koymalı, bu platforma destek verip katılmalı.   Biz Sabancı Topluluğu olarak yıllardır başarıyla yaptığımız gibi bundan sonra da, bu konuda bilinç yaratmaya ve çalışan sivil toplum kuruluşlarını desteklemeye devam edeceğiz.” açıklamalarında bulundu. 

Ferit Şahenk: “Bu platformun, kadınımızın, ülkemiz ekonomisinde daha aktif rol alarak hak ettiği yeri alması konusunda önemli bir eksikliği gidereceğine inanıyoruz”

Türkiyemiz bugün istikrarlı gelişimi ve ekonomik performansı ile global dünyada ilgiyle takip edilen önemli bir aktör haline gelmiştir. Hiç şüphe yok ki, genç ve dinamik nüfusuyla ciddi bir insan kaynağına sahip ülkemizin bu hazinesini kadın-erkek ayrımı yapmadan, fırsat eşitliği çerçevesinde tüm bireylerine yayarak doğru kullanması, Türkiye’nin istikrarlı gelişiminin devamına büyük katkı sağlayacaktır. Bu çerçevede Doğuş Grubu olarak bizler de, kadınımızın ülkemiz ekonomisinde daha aktif rol alarak hak ettiği yeri alması konusunda önemli bir eksikliği gidereceğine inandığımız fırsat eşitliği platformunu desteklemekten mutluluk duyuyoruz. 

3 yılda indekste yüzde 10 iyileşme hedefleniyor

Toplantıda; ‘İşte Eşitlik Platformu’nun çıkış noktası, 2006 yılından bu yana her yıl Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan ‘Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda Türkiye’nin ‘Ekonomik Katılım ve Fırsatlar İndeksi’ndeki yerinin 3 yıllık bir süreçte yüzde 10 seviyesinde yukarı taşınması olarak açıklandı. Ülkelerin kadınların iş hayatına katılım ve onlara sunulan fırsatlar açısından değerlendirildiği ve 0’dan 1’e kadar puanlandığı indekste, Türkiye’nin 2012 notu 0.414. ‘İşte Eşitlik Platformu’ ile hedeflenen ise bu notun 3 yılda yüzde 10 seviyesinde yükseltilerek 0.455’e ulaşması. DEF’in ‘Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda Türkiye 2012 yılında genel sıralamada 135 ülke arasında 124. sırada iken, ‘Ekonomik Katılım ve Fırsatlar İndeksi’nde daha geride, 129. sırada yer alıyor. ‘Ekonomik Katılım ve Fırsatlar İndeksi’ndeki ülke skorunu yükseltmek amacıyla çalışmaları koordine etmek üzere Haziran 2012’de temelleri atılan, aradan geçen sürede kurumsal yapılanmasını tamamlayan ‘İşte Eşitlik Platformu’, proje adımlarının kurumlar nezdinde mevcut durum tespiti, taahhütlerin alınması, şirketlerde cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi için takip edilecek adımlar ve iyi örneklerin yer aldığı “el kitabı”nın paylaşılması, izleme, yayma/yaygınlaştırma ve etki analizi olarak belirlendiğini açıkladı.

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında gerçekleşen DEF kapsamında Türkiye, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Şahin’in katılımı ile toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda temsil edildi. Ülkemizin ilk defa ekonomi dışındaki bir alanda temsil edilmesinin ardından DEF ile başlatılan işbirliği kararı “İşte Eşitlik Platformu”nun başlangıç noktası oldu. Özel sektör desteğinin gündeme gelmesi ile beraber DEF’in ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının karşılıklı istişareleri sonucu projenin eş başkanları Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk olarak belirlendi. Oluşturulan proje grubu içinde Doğuş Holding ve Sabancı Holding’ın yanısıra Turkcell, Coca Cola, Boyner gibi öncü şirketler de görev üstlendi. Platformun ilk üyelerini yerel şirketler, Türkiye’deki uluslararası şirketler ve DEF üyeleri oluştururken, grubun farklı şirketlerin katılımı ile büyümesi hedefleniyor.


(Gizli kalacak)

ÖNE ÇIKANLAR KÖŞE YAZILARI
YAZARLARIMIZ
Celal
TOPRAK
Lale
ÖZEN
Esra
EREN
Umut
ORAN
Sim
ASLANOĞLU
Ceyda
Saygıner
FALAY
Pınar
YEŞİLGÖK
Oguzhan
AYNURAL

GazeteEkonomi.com © 2012-2013

Tüm Hakları Saklıdır.